Santral Seröz Retinopati (SSR) – Koryoretinopati

SSR görme merkezinin (makula) altında sıvı toplanmasıdır. Makuladaki retina katmanın altındaki damar tabakasından (koroid) sıvı sızmaktadır. Tipik olarak 20-50 yaşlar arası daha ziyade erkeklerde görülmektedir.

Belirtileri

Birçok hasta merkezi görmelerinin önünde bir bulanıklık olmasından yakınırlar. Cisimler eğri büyrü ve olduklarından daha küçük ve uzakta görülürler.  Renkler solgundur. Görme ender olarak çok kötü hale gelir çoğunlukla çok kötü olmaz.  Çoğunlukla tek göz tutulur.

Nedeni

Gerçek neden henüz bilinmemektedir. Kortizon kullanımı (ağızdan, damla veya inhalasyon) SSR atağını kötü hale sokabilir. SSR öyküsü olan bir hasta kortizondan uzak durmalıdır. Gereksiz antibiyotik kullanımı, erektil disfonksiyon için kullanılan ilaçlar, gebelik, alkol kullanımı, hipertansiyon, allerjik solunum yolları hastalıkları risk faktörleridir.

Tedavi

Çoğu vakada aylar içinde kendiliğinden iyileşir. Sonuç görme genel olarak çok iyidir bazan tam tatmin edici seviyelere çıkmayabilir.  Bu yüzden başlangıçta tedavi yapılmaz. 20-30 % tekrar edebilir. Görme kaybı kalan vakalar genellikle uzun süren veya tekrar eden vakalardır.

Konvansiyonel lazer tedavisi sıvının bazı vakalarda daha hızlı emilimini sağlar. Görme daha hızlı yerine gelir. Genellikle sızı 4 aydan uzun süre kalırsa, bir önceki atakta kalıcı kaybı olanlarda, mesleki nedenlerle hızla görmeye ihtiyaç duyanlarda yapılır.

Alternatif tedaviler Fotodinamik Tedaviler ve anti-VEGF enjeksiyonlarıdır..