Cerrahi günü

 1. Sabah hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz (hafif çay, peynir ve ekmek).
 2. Aspirin gibi kan sulandırıcılar ve prostat ilaçları hariç kullanıyor olduğunuz tüm ilaçlara devam edin.
 3. Kullandığınız ilaçların tümünü yanınızda getirin.  Astım veya akciğer probleminiz varsa inhalasyon için kullandıklarınızı da yanınızda getirin.
 4. Diyabetliyseniz ilaçlarınızı nasıl kullanacağınızı İç Hastalıkları Hekiminize danışınız. Ameliyata almadan önce tüm hastalarımız anestezi uzmanlarımız tüm tetkik ve konsültasyonlarınızı gözden geçirecektir.
 5. Mümkün olduğu kadar V-yakalı veya önden düğmeli T-shirtler giyin. Düz ayakkabılar ve rahat çoraplar giyin. Rahat giyip çıkarılabilen şeyleri tercih edin.
 6. Hastaneye geldiğinizde  ……………………………………………. hanıma başvurunuz. Kendisi sizi bir eleman eşliğinde servis katına ……………………… hanıma yönlendirecektir.  Hasta hazırlıkları tamamlandıktan sonra ameliyathaneye alınacak fakat refakatçılar kendilerine gösterilen yerde (hastaya ayrılan özel odada veya kafeteryada)  vakit geçirebileceklerdir. Lütfen ameliyat bittiğinde haber vereceğimiz yakınınızın cep telefonunu yanınızda bulundurunuz.
 7. Ameliyat günü yarım gün başka plan ve randevular vererek cerrahlarınızı sıkıştırmamaya özen gösterin. Biliniz ki ameliyatın gerçek süresi 15 dakika kadar olmasına rağmen 2-3 saat kadar bizimle birlikte olabilirsiniz. Cerrahi pek çok nedenlerle size söylenilen saatlerde başlayamayabilir.
 8. Ameliyathaneye alındığınızda size özel giysiler verilecektir. Anestezi uzmanlarımızca  önce dahili konsültasyon ve testleriniz değerlendirilecek ve daha sonra  gözbebeğini genişletici damlalar başlanacaktır.
 9. Ameliyattan hemen önce anestetik damlalar gözlerinize damlatılacaktır. Hastalara damar yoluyla genellikle rahatlatıcı bir ilaç (dormicum) verilir. Hastalar rahat bir durumda fakat uyaranlara cevap verecek kadar uyanık olurlar. Ameliyat boyunca hastanın tüm yaşam fonksiyonları anestezi uzmanlarımızca monitorize edilir.
 10. Hastanın gözü ve çevresi Batikon (iyodlu) ile sterilizasyon için silinir. Batikon allerjiniz veya iyod kullanamayacağınız bir tiroid hastalığınız varsa lütfen bizi bilgilndiriniz. Daha sonra steril örtüler hastanın gözü ve üzerine yerleştirilir. Hasta düz yatırılır ve operasyon mikroskopu ışığı gözüne gelir. Hastanın gözünün ameliyat boyunca sürekli açık kalabilmesi için göz speculumu kullanılır.
 11. Cerrahiden sonra hasta hemen özel bir odaya alınır ve yarım saat kadar gözleri kapalı uzanması istenir. Daha sonra hasta evine gönderilerek ertesi  sabahki kontrolüne kadar dinlenmesi istenir.
 12. Ameliyattan sonra kendiniz araba kullanmayın. Size bir sonraki gün saat 10:30 da muayenehanede kontrol için bilgi verilecektir.
 13. Mümkünse sizi eve götüren kişinin cep telefonunu sekreteryamıza bildirin.
 14. Sizi hastaneye getirip götürecek ve ilaçlarınızın alınması ve damlatılması için ameliyat günü bir yardımcıya ihtiyacınız olabilir.