Hindistan’da Buda’nın Üçüncü Gözü. Urna sık olarak Hindistan’da bugün bile kadınlar tarafından alınlarında tek bir nokta olarak bazen mücevher ile kullanılır. Bazıları buna Üçüncü Göz veya Altıncı Şakra diye isimlendirir ve tanrının gördüğü gerçeği ve aklın yolunu temsil ettiğine inanır.


 

Nazar boncuğu genellikle Türkler tarafından kullanılır. El yapımı cam ve ortasında mavi göz bulunur. Kötülük ve kötü ruhlu olan şeylere karşı koruyucu olduğuna inanılır. Ayrıca Yunanistan, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ile Hindistan’da da görülür. Üzüm veya atnalı ile de birlikte de sunulabilir.


Nazar inancı oluşan bölgelerde, her şeyi gören göz bu tehlikeye karşı tılsım olarak kullanılan gözcazibesini yansıtan birçok formlardan biridir. Kendi özel koruyucu rolü,All-Seeing Eye taşıyıcı”korumak” için en az bir Kuzey Amerikalı İyiŞanslar Coin görünür “şerrinden.” Benzer birtılsımlı fonksiyonu koruyucu Wadjet Göz veya Antik Mısır “Horus’un Gözü” ve Hindistan’daBuda Üçüncü Göz atandı. Hatta Meksika ojo de Venado cazibesi, bir psychedelic baklagil tohumu yapılmış eski bir Şaman muska bir göz ile ilgili bir ad verilir: ojo de Venado “Deer Göz” anlamına gelir.


 

Mısırlılar, Museviler ve Masonlar tarafından kullanılan bu sembolün uyanık olmak ve evrene hakim olmak anlamında kullanıldığı bilinir. Bir çok eski kültürde bulununan gözden ışınsal huzmelerin yayıldığı bu sembol uyanık olmayı ve Tanrının üstün gücünü temsil ettiği düşünülür. ABD de büyük mühürün üzerinde de bulunur. Aynı zamanda Tanrının Gözü diye bilinir.


Mısırlıların çok sevdiği bu sembol eski bir mitolojide Şahin Tanrı Horusun Gözünün amcası Seth Tanrı tarafından oyulması ve daha sonra Thot (akıllı ay tanrısı) tarafından iyileştirilmesini temsil eder. Ümidi ve vefanın gücünü temsil ettiği bilinir.


 

Horus Gözü- Mısır