YAG LAZER POSTERiOR KAPSÜLOTOMİ ONAM FORMU

Göziçi lensi uygulanan modern katarakt cerrahilerinde lens implantını desteklemek için kataraktın arka zarı yerinde bırakılır. Bu zar zamanla bulanıklaşıp görmede bozulmaya neden olabilir (%50). Bazan hastalarda ışıkların çevresinde ışık saçılmala şikayetleri de yapabilir. Bu problemler zamanla daha kötü hale gelebilir.

Eskiden hasta tekrar ameliyata alınarak göz içine girilir ve içeri ince bir iğne sokarak bu zar yırtılırdı. Cerrahiye bağlı muhtemel komplikasyonlar enfeksiyon, retinada ödem, retina dekolmanı ve bu nedenlerle görme kaybı olurdu. Anestezi enjeksiyonları gerekirdi. Lokal anesteziye bağlı kalp ve solunum problemleri, optik sinir hasarları, ve göz delinmesi görülebilirdi.

Modern bir yöntem olarak YAG lazer uygulamaları anestezi enjeksiyonları ve kesi ile göz içine girmeyi elimine etmiştir. Böylece diğer komplikasyonların da büyük kısmı elimine olmuştur. Hastanın fiziksel aktiviteleri kısıtlanmaz ve göz kapama gerekmez.

Lazer bile olsa bu bir cerrahidir. Komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Yeni göziçinde yüzen cisimcikler ortaya çıkabilir. Retina ödemi veya retina dekolmanı bu tip bir cerrahide ortaya çıkabilir. Göz içi basıncı geçici olarak yükselebilir.

Alternatif tedaviler, riskler ve avantajlar tatmin olacağım kadar bana anlatıldı. Ben burada sağ/sol/heriki göz YAG lazer arka kapsülotomi için ………………………………’e yazılı onay veriyorum.

Hasta

Tarih