LASIK ONAM FORMU

LASIK olarak bilinen operasyonun gerçekleşmesini sağlayan excimer laser ve mikrokeratom cihazları hakkında bilgilendirme formunu okumaktasınız. LASIK myopiyi düzeltmenin yöntemlerinden bir tanesidir. LASIK işleminde mikrokeratom kormeanın üst yüzeyinden bir tabakayı keserek kapak gibi kaldırmaya yarayan alettir. Böylece bir kitap sayfası gibi açılan korneanın üst yüzeyine excimer laser kullanılarak ultra ince tabakalar yeniden kesilerek şekillendirilir. Daha sonra kaldırılan kornea kapaği dikiş konulmadan eski yerine yapıştırılır.

LASIK elektif bir işlemdir. Size bu işlemin yapılmasını zorunlu kılan veya acil olarak bu cerrahiyi olmanızı gerektiren hiç bir durum yoktur. Gözlük veya kontakt lens kullanarak da yeterli bir görmeye sahip olarak yaşayabilirsiniz. Bu işlem, diğer tüm cerrahiler gibi, riskler taşır. Bunların bir kısmı aşağıda belirtilmiştir. Hatta bugüne kadar bilinmeyen ama daha sonradan ortaya çıkabilecek riskler de olabilir. En iyi bakıma rağmen komplikasyonlar ve yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunların sonucu olarak görmeniz daha kötü hale bile gelebilir.

LASIK alternatifleri

LASIK olmak istemezseniz görmenizi düzeltecek başka yöntemler de mevcuttur. Bunlar gözlükler, kontakt lensler, radial keratotomi, otomatik lameller keratoplasti ve fotorefraktif keratotomidir.

HASTA MUVAFFAKATİ

Mikrokeratom aleti ve excimer laserin kullanımına izin vererek, ben bu işlemin hala araştırma safhasında olduğunu anlamış bulunmaktayım. Bana hiçbir şekilde başarı için garanti verilmedi. İşlemin aşağıdaki riskleri bulunduğunu anladım:

GÖRMEYİ TEHTİD EDEN KOMPLİKASYONLAR:

1. Mikrokeratom veya excimer laser işlem öncesi veya esnasında bozulabilir. Bu durumda işlem tamamlanmadan durdurulabilir. Cihaz sistemlerinin bozulmasının durumuna bağlı olarak bu durum görme kaybıyla bile sonlanabilir.

2. Mikrokeratom kullanılırken korneanın bir parçası yerine tümü kesilebilir ve hatta çok ender olarak bu parça kaybolabilir. Eğer bulunursa, doktorum bunu tekrar yerine oturtabilmek için dikmek zorunda kalabilir. Aynı zamanda, korneal kapak istenilmeyen bir biçimde eksik veya çok ince kesilebilir. Eğer bu durum olursa laser işlemi ertelenip kornea tekrar kendini yeniledikten sonra işlem tekrar edilebilir.

3. Düzensiz iyileşen kornea kapağı görüntü bozukluğuna yol açabilir. Hatta gözlük veya kontakt lensler daha önceki görmemi bile sağlamayabilirler. Bu görüntü bozukluğu şiddetliyse korneanın bir kısmını veya tamamını (kornea nakli) değiştirmek gerekebilir.

4. İşlem esnasında kornea delinebilir ve feci sonuçlara yol açabilir. Bunlar görmenin bir kısmı veya tamamının yok olmasına kadar gidebilir. Bu durum aynı zamanda kontrol altına alınamayan bir enfeksiyona bağlı da ortaya çıkabilir.

Diğer ender komplikasyonlar nedeniyle, ki bunların bir kısmı korneada ödem, retina dekolmanı, kanamalar, damar tıkanıklıkları, katarakt oluşumu olup tamamen görme kaybı veya göz kaybına yol açabilir.

GÖRMEYİ TEHTİD ETMEYEN KOMPLİKASYONLAR:

1. Görme keskinliğinde azalıp çoğalmalar, kamaşma ve ışığa aşırı hassasiyet olabilir. Bu durumlar genellikle stabilizasyon dönemi olan ilk 1 ile 3 ay arasında ortaya çıkar fakat bazan kalıcı da olabilir.

2. Numara düzeltilmesi esnasında fazla düzeltilme olabilir, bu durumda yakın görmemde bozulma ortaya çıkabilir. Bu durum tedavi edilebilir veya kalıcı da olabilir. Bu durum en fazla 40 yaş üzerindeki insanlarda ortaya çıkar ve yakın için gözlük takmayı gerektirebilir. Hatta bazan uzak için bile gözlük gerektirebilir.

3. Akşamları ışıkların çevresinde hareler ortaya çıkabilir. Bu durum zamanla azalsa da bazan kalıcı da olabilir. Hatta akşamları gündüz kadar iyi görebilmek için gözlük takmam gerekebilir. Görmem tamamen düzelinceye kadar araba kullanmamam gerekebilir.

4. LASIK işlemiyle tamamen düzelme sağlanamayabilir ve sonradan daha fazla laser, radial keratotomi, gözlük veya kontakt lens gerekebilir.

5. Her bir gözüme ayrı ayrı LASIK işlemi yapılırsa anisometropi denilen bir denge problemi yaşayabilirim.

6. LASIK işleminden sonra gözlerim travmaya karşı daha frajil hale gelebilir. Kornea kendisine karşı yapılan bu tür işlemlerden sonra eski sağlamlığında olmaz. Özellikle LASIK’ten sonraki ilk bir yıl içinde her türlü yaralanmaya daha açık hale gelir. Bu nedenle özellikle spor yaparken koruyucu spor gözlüklerinin takılmasını gerekli olabilir.

7. Yaşla birlikte kapaklarda düşme eğilimi vardır ve göze uygulanan herhangi bir cerrahi bu durumu hızlandırabilir.

8. Özellikle ilk 48 saat ağrı, yabancı cisim hissi ortaya çıkabilir.

9. İyileşme dönemimde uzak veya yakın gözlükler gerekebilir hatta bazan birden çok gözlük gerekebilir.

10. LASIK işleminden 12 yıl sonraki veriler henüz yetersizdir, tüm dünyada uzun dönem sonuçları henüz bilinmemektedir.

11. LASIK sonrası elde ettiğim göz numarası düzelmesi zamanla gerileyebilir, ve hatta ameliyat öncesi durumuma dönebilirim.

12. LASIK’ten beklediğim sonuç mükemmel olmayabilir, veya önceleri mükemmel de olsa hayatımın bir döneminde daha kötü hale gelebilir veya gözlük gerektirebilir.

13. Bana işlemden sonra göz damlaları verilecek ve kontakt lensler takılacak veya çok ender olarak gözümün kapatılması gerekebilecektir. Bu nedenle araba kullanmam gecikebilir.

14. Bu işlemden sonra yakın gözlüğü kullanmam gerekebilir. Hatta bazan daha erken yaşlarda bu ihtiyaç ortaya çıkabilir.

15. Eğer tekrar numarayı düzeltmek amacıyla laser gerekirse bu durum ancak emniyetli veya akılcı olduğu sürece yapılabilir. Tipik olarak 1 D üzerinde veya görme 0.5 altında ise yapılması düşünülür. Eğer ilk 6 ayda yapılacaksa mikrokeratoma gerek olmayıp ilk kesi yeri özel tekniklerle açılabilir. 6 aydan sonra ise yeni bir LASIK kesisi gerekebilir ve bu da ayrıca riskler taşır. Yeni bir cerrahi yapılabilmesi için yeterli miktarda kesilecek doku kalınlığı bulunması gerekir. Eğer kalınlık yetersizse işlem yapılamaz.

16. Diğer tüm cerrahilerde olduğu gibi anestezi, ilaç allerjileri, veya diğer faktörler benim vücuduma zararlı olabilir. Burada belirtilmiş olan komplikasyonlar dışında da başka türlü komplikasyonlar ortaya çıkabilir ve her komplikasyonu burada tek tek belirtmek imkansızdır.

HASTANIN ANLADIĞINI BELİRTİR MUVAFFAKATNAME

LASIK işlemi hakkında bana detaylı bilgi bu dokümanla birlikte verilmiştir ve göz doktorum tarafından anlatılmıştır. Göz doktorum benim tüm sorularımı detaylı olarak tatmin edici bir biçimde cevaplandırmıştır. Bu durumda ben her iki gözümün LASIK cerrahisi için gerekli izni veriyorum.

Tarih

İmza