Çocuklardaki göz problemlerini teşhis etmek zordur çünkü çocuklar görmelerinin normal olduğunu sanırlar ve genellikle şikayet etmezler.

Görsel gelişimin sağlıklı olduğunu anlayabilmenin en iyi yolu doğumdan kısa bir süre sonra, 6 aylıkken, 4-5 yaşlarında ve okul çağlarında periyodik bir şekilde profesyonel, rutin muayenelerini yapmaktır. 

Çocuk göz muayenesi uzak ve yakın görme keskinliklerini, göz takibini, fiksasyon yeteneklerini, gözleri birlikte kullanabilme yetisini, derinlik hissi ve renk görme muayenesini içerir. Pek çok görme problemi erken yaşlarda başladığı için erken tanı ve uygun tedavi çok önemlidir.

Bir çok göz problemi erken tanı konulduğunda başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Tedavi edilmezse bir çok göz problemi daha kötü hale gelir ve çocuğun sağlıklı görsel gelişimini engeller.

Çocukların gözleri erken bebeklik döneminde özellikle ailede şaşılık veya başka göz problemleri varsa kontrol edilmelidir.

Şaşılık veya göz tembelliği gibi bazı göz problemleri erken tanı konulmazsa hayat boyu kalıcı kötü gömeye sebep olurlar.