Cerrahi sonrası

Eve gidince sadece hafif yemekler tavsiye edilir. Hasta ilk birkaç saatte sersemlik hissi ve biraz ağrı ve veya konforsuzluk hissedebilir.  Şiddetli ağrı veya bulantı-kusma olursa bize derhal bildirmenizi öneririz.

Operasyon günü ve bir gün sonra hastalarda hafif bir bulanık görme ve ışıkların etrafında hareler oluşabilir (ışığa duyarlılık).  Bunlar çoğunlukla ameliyat öncesi kullanılan ve etkileri 36-48 saat kadar süren genişletici ilaçlar yüzündendir.   Bu durum 2-3 gün içinde hızla düzelir.  Bu durum bir komplikasyon değildir.

Ender olmasına rağmen ameliyat sonrası bazı komplikasyonlarla karşılaşılabilir.  Bu nedenle ameliyat sonrası bakımı iyi anlamanız ve kurallara uymanızı tavsiye ederiz.

Kontrol zamanı: Ameliyat sonrası 1. gün ve 3. haftada rutin kontrol yaparız. Fakat hastanın özel durumları varsa bu sayı arttırılabilir. İlk kontrol ertesi gün saat …….. da muayenehanemizdedir.

İlaçlar: Size reçetesi verilen ilaçların ağızdan olanları hemen başlayın.  Damlaları ise aynı gün 4 saat sonra başlarız. Başlanılan damlaları düzenli ve düzgün olarak kullanın.  Başlangıçta bir yakınınızın damlaları gözünüze damlatmasını sağlamanız yararlı olur. Aslında bu tip ameliyatlarda göz hiç kapalı kalmasına gerek olmamasına rağmen yara iyileşmesinin hızlanması için tercihan ilk gün gözünüzü kapalı tutmanızda yarar vardır. Plastik göz kapamanızı en az 3 gün yatarken kapatmanızı tavsiye ederiz.   Ameliyat gecesi bir yakınınız evde sizinle olsun.

Pansuman: Bazen hastaların göz kapaklarında yapışkan salgılar veya kabuklar oluşabilir. Gözünüzü eczaneden alınan steril göz rondelleriyle silin.  Kaynamış ve soğumuş su kullanabilirsiniz.  Mendil veya parmak ucu kullanmayınız ve göz banyoları sakın yapmayınız.

Gözünüz ameliyat sonrası hafif kızarık ve hassas olabilir.  Bir miktar konforsuzluk da duyabilirsiniz.  Gözünüzde kaşınma ve içinde yabancı cisim hissi olabilir.  Bunlar normaldir. Eğer şiddetli ağrınız olursa bizi bilgilendirin. Ender olarak karanlık noktalar görme, kızarıklık veya kapakta hafif düşüklük görülebilir geçici olarak. Asla gözünüze basmayın, ovuşturmayın, bir şeyin çarpmasına izin vermeyin.

Ağrı kesicileri ameliyat sonrası konfor için kullanabilirsiniz fakat Aspirin veya salisilik asit içeren ilaçları kullanmadan önce biz danışın, bunlar kanamayı arttırabilirler.

Başka bir göz damlası kullanıyorsanız (glokom damlaları gibi) bunları ameliyat sonrası kullanıp kullanamayacağınızı bize danışın.

Katarakt ameliyatlarında dikiş kullanmamaktayız.  Eğer emniyetiniz için çok gerekliyse ve dikiş kullanılmışsa bu konudan haberdar edilirsiniz.

Gözlükler: Günlük ya da güneş gözlüklerinizi korunma amaçlı olarak 3 hafta kullanmanızı öneririz. Normal koşullarda cerrahinin ertesi günü görüşünüzden çok mutlu olursunuz. Cerrahi sonrası hemen çok iyi göremezseniz hayal kırıklığına uğramayın.  Görmenin stabil olması haftalar alabilir.  Bazı hastalar uzak için, bir çok hasta ise yakın için küçük numaralı bir gözlüğe ihtiyaç duyabilirler.  Gözlükler genellikle 3. haftadaki kontrolde yazılır.

Aktivite: Katarakt cerrahisinden sonra çok az kısıtlama vardır ve genellikle normal günlük aktivitelere hemen başlanılabilir   Ameliyat günü evde dinlenin.  Mümkünse ameliyatlı gözünüz tarafınıza yatmayın.  2 gün boyunca okumamaya özen gösterin.  TV seyretmek mümkündür.  1 hafta 2 kg dan daha ağır kaldırmamaya ve çok ıkınmamaya özen gösterin.  İlk 1 hafta ayakkabı giyerken bir yere oturun.  İlk 3 gün öne doğru aşırı eğilmeyin.  Birşeyler almak için eğilebilirsiniz fakat aşırı zorlanmamaya 1 hafta dikkat edin. Namazın 7. günden sonra kılınmasında sakınca yoktur.  Yürüyüş, bisiklete binmek ve hafif ekzersizler ilk 4 günden sonra yapılabilir.  Tenis 3 hafta sonra mümkündür. Tozlu veya kirli ortamlarda 1 hafta çalışmayın.  2 hafta yüzmeyin.

Araba: Kendinizi konforlu hissettiğiniz zaman araba kullanabilirsiniz.  Ancak bilmeniz gerekir ki mesafe tayini büyük oranda ameliyat sonrası değişmekte ve haftalar alan bir dönemde tekrar öğrenilmektedir.

Banyo: Bir hafta gözünüzün içini ıslatmayın.  Normal bir şekilde 2. günden sonra duş alabilirsiniz ve yüzünüzü yıkayabilirsiniz.  Duş alırken duşluğa arkanızı dönün.  İlk defa saçlarınızı yıkarken birisinin size yardım etmesi rahatlık verir.  Su veya sabunun direkt olarak temasına 1 hafta izin vermemeye çalışın.  Kurulamak için göz çevresine hafifçe dokunun.  Banyo yaparken göz kapama plastiğini 1 hafta kullanmanız tavsiye olunur.

Beslenme: Normal beslenin, kabız kalmayın.  İlk 3 gün alkol almayın.

Ameliyat sonrası 1 ay gözyaşınızda biraz artma olabilir.  Nazikçe yanağınızdan silin.  Göze basmayın.   Bazı hastalarda ameliyat sonrası çift görme ortaya çıkabilir.  Bu genellikle ilk 24 saatte düzelir.

Hatırlamakta yarar vardır ki katarakt cerrahisi makula dejeneresansı, glokom ve diabetik problemler nedeniyle ortaya çıkmış olan tahribatları düzeltmez.

Hastaların 50% sinde görme aylar veya yıllar sonra azalabilir.  Bu çoğunlukla göziçi merceği destekleyen zarın kalınlaşmasına bağlıdır.  Anestezi gerektirmeyen 1-2 dakikalık bir YAG lazer tedavisi bu durumu hemen düzeltir.

Ameliyat sonrası ilaçlar:

1.Damla steroid- antibiyotik: MOXIDEXA

2.Ağızdan antibiyotik: Ciproxin, 750mg sabah-akş. 1 tbl. Sadece ilk 4 gün.

3.Ağızdan diüretik: Diazomid, ameliyat sonrası 1 adet, 6 saat sonra 1 adet ve sabah 1 adet olmak üzere sadece 3 adet.

 • Ağızdan alınan ilaçlar aynı günü hemen ameliyat sonrası, damlalar ise 4 saat sonra başlanılacaktır.
 • Damlaların sırası önemli değildir, fakat damlalar arasında 5 dk bırakın.
 • Damlalar 2 HAFTA GÜNDE 6, İKİ HAFTA GÜNDE 4, İKİ HAFTA GÜNDE 2,  olarak damlatılır.

Damlaları damlatma yöntemi:

 1. Başınızı arkaya doğru eğin (çeneyi kaldırın)
 2. Alt göz kapağını aşağıya çekin ve üst kapağa dokunmayın
 3. Göz damlalığı ucunu gözünüze değdirmeden damlayı damlatın
 4. Gözünüzü 15 saniye kadar kapatıp sonra kırpın
 5. Gözünüzü açmadan önce dışarı akan damlaları göze basmadan nazikçe silin, gözünüzü ovuşturmayın
 6. Diğer damlayı 5 dk sonra damlatın

Merhem sürme yöntemi (normal koşullarda merhem kullanmayız)

 1. Merhemi avcunuzda ısıtın.  Buzdolabında saklamayın.
 2. Yukarı bakın ve alt gözkapağınızı aşağı çekin.
 3. 1 cm kadar merhemi gözünüze sıkın.
 4. Merhemler görmenizde bulanıklık yaparlar.  Bu nedenle hemen ince işler yapmayınız.

Aşağıdaki bulgular bizimle hemen temasınızı gerektirir:

 • 0(232) 422 2258 veya 0(532) 2164176
 • Ağrı kesicilerle düzelmeyen ağrı
 • Görmede ani azalma, ışık çakmaları, siyah bulutlar
 • Kusma, bulantı, aşırı öksürük
 • Gözünüze darbe gelmesi
 • Ateşinizin yükselmesi