AIDS ile bağlantılı göz sorunları

AIDS (edinsel bağışıklık yetersizliği sendromu) vücut savunma sisteminin bir hastalığıdır. AIDS, vücudun özellikle akyuvarlarına hücum eden HIV virüsünün bulaşmasıyla ortaya çıkmaktadır. AIDS’li kişilerde en sık görülen göz sorunu, pamuk yünü benekleridir (cotton-wool spots); bunlar retina üzerinde bulunan ve görüşü tehdit etmeyen yumuşak tüyümsü kabartılar şeklindeki beyaz beneklerle tanımlanan bir durumdur.

AIDS’li bazı kişiler ise; CMV’nin (cytomegalovirus) neden olduğu ciddi bir enfeksiyon geliştirmektedirler. CMV retinitisi’i için herhangi bir tedavi bulunmamaktadır. Fakat, erken teşhis ilerlemesini yavaşlatabilir. Eğer tedavi edilmeden bırakılırsa, retinal ayrılma ve ciddi görüş kaybı ile sonuçlanabilir. Bunlardan başka AIDS; göz kapağı ve gözün beyaz kısmında gelişen bir vasküler tümör olan Kaposi sarkomuna (KS) da yol açabilir.

İşaret ve semptomlar

CMV retinitis: yüzen cisimcikler, parıltılar, kör noktalar; KS: göz kapağı veya gözün beyaz kısmında mor-kırmızı büyümeler 
Bağlantılı göz durumları 
Retinal ayrılma 
Yüzen cisimcikler (floaters)

Tedavi

CMV retinitis’in ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla CMV karşıtı ilaçlar (Ganciclovir, Foscarnet); eğer gerekirse ameliyatla uzaklaştırılması, radyasyon veya soğukla tedavi (kriyoterapi)