Glokomun yarattığı tahribatı düzeltmek için hiç bir tedavi olmamasına karşın yapılan tedaviler ile hastalık büyük oranda kontrol altında tutulur. Genellikle göz içi basıncını kontrol etmek için ilaçlar kullanılması tercih edilir. Tıbbi tedavi yeterli gelmezse lazer veya glokom cerrahisi uygulanır.

Glokom filtrasyon cerrahisinin (trabekülektomi) amacı göz içi sıvısının göz dışına çıkması için yeni bir açıklık yaratmaktır. Cerrah beyaz sclera dokusundan küşük bir doku çıkararak sıvının dışarı çıkması için yeni bir kanal oluşturur.

Her ne kadar glokom cerrahisinin ciddi komplikasyonları enderse de herhangi bir cerrahi kadar risk taşır. Cerrahi sadece görme sinirindeki harabiyet gelişiminin başka yöntemlerle önlenemediği durumlarda yapılır.

Çeşitli kırmızı ötesi lazerlerin glokom hastalığının tedavisindeki kullanımları ile ilgili dünyadaki ilk yayın tarafımızdan yapılmıştır.

Özler SA, Hill RA, Andrews JJ, Baerveldt G, Berns MW. Infrared laser sclerostomies. Investigative of Ophthalmology, 32:2498-2503, 1991.